חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על החיים, או שאולי הכל כתוב מלמעלה. הרב מיכאל לייטמן נותן תשובה לשאלה המורכבת הזאת.

קבלה לעם

האדם נולד עם תכונות שהוא לא בחר למשפחה שהוא לא בחר במקום שהוא לא בחר. לאחר שהוא מתמלא בנתונים שאינם בשליטתו הוא יוצא ובונה לו חיים משלו. אם כן, כל החלטה שיקבל תהיה מושפעת מנתונים שלא היו בשליטתו, ואם כך כיצד ניתן להגדיר אדם כזה כיצור עצמאי?

קצרים בתקשורת האנושית

כל הפרטים בטבע מקושרים זה לזה ברשתות תקשורת שונות. הטבע זורם ומחובר בכל העת, ואילו אצל האדם יש קצרים בתקשורת. ככל שהעולם מתקדם בני האדם נעשים יותר אינדיבידואליסטים ומרוחקים זה מזה. הריחוק הגדל בין בני האדם אינו עניין פיזי. ברמה הפיזית העולם דווקא מתחבר, והופך לכפר גלובלי ענק בו הכל כלול בכל. כך לדוגמה, מלחמה בסוריה משפיעה באופן ישיר על בחירות שנערכות בארה"ב שנמצאת בקצה השני של העולם. הריחוק בין בני האדם מתבטא בשנאה ובמלחמות אגו.

הסיבה לפירוד

אם כן, הקשר בין האנשים בעולם הוא קשר בעל מגמה שלילית שכולל בעיקר מלחמות ושנאה. שנאה זו נובעת מהדיסוננס שבין האדם לטבע. הטבע שואף לחיבור ולהרמוניה ואילו האדם מחפש להתכנס בתוך עצמו ולהתרחק מהאחר. כתוצאה מכך בני האדם מתקשים לבנות חיבורים שיחזיקו מעמד בצורה טובה.

זיהוי ההזדמנות

האדם הוא היצור היחיד בטבע שיש לו אגו, דבר זה מאפשר לו להתבונן במערכת הטבע מהצד. ביצורים האחרים הוטבעו אינסטינקטים שמנהלים את קיומם, ואילו לאדם ניתן החופש לבחור האם להיות אגואיסט כנטייתו הטבעית או אלטרואיסט כמו הבורא.

מה ייצא לנו מזה?

אם האדם יבחר להתעלות מעל טבעו האגואיסטי ולחיות חיים של נתינה ואהבה הוא יהפוך דומה לכוח הכללי שפועל בטבע. בצורה זו האדם יוכל לקבל שליטה על חייו ולנהל אותם כרצונו. כך חייו יהפכו מאוזנים, שמחים ובטוחים הרבה יותר. הרב לייטמן מסביר שבעקבות מהלך זה יפתחו בפני האדם אינספור אפשרויות והוא יוכל להתמזג בנצח ובשלמות.

איך נגיע לזה?

כדי להגיע לכל הטוב הזה על האדם ללמוד על טבעו ועל טבע העולם. עליו להבין מהן התכונות המולדות שלו וכיצד ניתן לשדרג אותן. בנוסף, האדם יבין כיצד העולם משפיע עליו וכיצד הוא יוכל להשפיע על העולם בחזרה. על האדם לאפס את הנתונים הטבועים בו ולהוליד את עצמו בהוויה רוחנית חדשה.

מתי כל יתממש?

אנו קבלה לעם מאמינים שכל זה יכול להתחיל ממש עכשיו. אם התוכן הזה נגע לך בלב או אתגר את המחשבה שלך ראה מעמד זה כהזדמנות. כל שעליך לעשות כעת הוא ללמוד כיצד לממש את חופש הבחירה בתוך קבוצה של אנשים שמטרתם כשלך – להפוך לאנשים חופשיים בעזרת חכמת הקבלה.

Check Also

קבלה לעם- לב מכוון

מהי תפילה? האם אשליה פסיכולוגית או אולי כלי נהדר להשגת המטרות שלנו? בקשת- קיבלת! נחמד …