המן, מרדכי ומה שביניהם

חג הפורים הוא חג גדול ולא רק לילדים. נהוג לשתות לשוכרה בחג ולהתחפש כך שלא יזהו מי נצא מאחורי המסכה. אלו חלק מן המנהגים שמסמלים את משמעות החג. המורים המנוסים של מכללת קבלה לעם מספרים לנו על פורים הרוחני וכל הכוחות הפועלים באדם שמוזכרים במגילת אסתר.

פורים קבלה לעם

גמר התיקון
כתבי הקבלה העתיקה טומנים בחובם את הידע וההוראות המדויקות לאדם הצועד בדרך אל התיקון הרוחני. לפי החכמה, המצב הסופי אליו יגיעו כל בני האדם בהכרח מכונה "גמר התיקון" והוא מצב שבו כולנו קשורים באהבה אינסופית ושרויים באושר ושמחה נצחיים. למעשה, המקובלים מספרים לנו שאנו נמצאים במצב זה כבר עכשיו רק שאנו לא מרגישים זאת כי האגו שלנו מסתיר זאת מאתנו. המטרה של כל אדם ושל כולנו יחד היא להגיע לאותו המצב שצורה היעילה והמהירה ביותר ואם אפשר, ללא סבל מיותר. פורים הוא החג שמסמל את גמר התיקון ואת האיחוד של כל הניגודים לאחד ללא יכולת להבדיל בין טוב ורע.

אגו

תלמידי הרב מיכאל לייטמן מסבירים כי האדם נשלט בידי האגו שלו שרוצה לבלוע את כל תענוגי העולם לעצמו ללא התחשבות בזולת. המגילה מתארת את כוח האגו בשם "המן". האגו יכול לשגשג ולפרוח כל עוד אין מה שירסן אותו. הדרך היחידה לצאת מאותו אגו ולהשתמש בו בצורה נכונה שתביא לתיקון היא להיות קשורים לסביבה שתעריך את החיבור והאהבה בין בני האדם מעל הכל. רק באופן כזה אדם יוכל להחשיב את התיקון מעל מאווי האגו הרגעיים שלו. אחרת, אדם שבוי לגמרי בתוך עצמו והאגו מנהל אותו מהתחלה ועד הסוף בכל מחשבה, רצון ופעולה.

פורים שמח
חג הפורים שמרמז על סוף הימים, הוא ההתעלות הנצחית מעל האגו והשימוש בו לטובת הזולת. כל התיקון המדובר הוא להפוך את האדם משונא לאוהב, שיוכל ללתת לזולתו ולא רק לנצל הכל לתועלתו הפרטית בלבד. הרב לייטמן ותלמידיו כתבו מאמרים וספרים רבים בנושא התיקון ופירוט הצעדים המדויקים להשיג אותו באופן הקל ביותר. מגילת אסתר, מהמילים גילוי ההסתרה, טומנת בתוכה את כל סיפור התיקון שאדם עובר בפנימיותו. המן מסמל את האגו שחוגג כל עוד יש פירוד בין היהודים, אלו שמשתוקקים לתיקון ולאהבה מעל האגו ואילו מרדכי משמל את הכוח שמושך את האדם לתיקון ומכונה "הנקודה שבלב" על פי חכמת הקבלה.

עד דלא ידע
את סוף הסיפור כולנו מכירים מהמגילה. תולים את המן וליהודים חגיגה, אורה ושמחה גדולה. בימינו, האגו האנושי הגיע לממדים עצומים והתיקון הפך לנחוץ יותר מאי פעם. מקובלים כתבו על התקופה בה אנו חיים שנקודת מפנה שבה יש לבצע את התיקונים בפועל ועסוק בחכמת הקבלה על מנת לממש את תכלית הבריאה. על ידי הלימוד בחכמת הקבלה האותנטית האדם מושך על עצמו את כוח התיקון שנקרא "המאור המחזיר למוטב" והופך את היוצרות שבתוכו. הוא רוכש יכולת לאהוב את הזולת ובכך מכיר את הבורא שכולו רק אהבה טהורה ללא תנאי.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …