מה זה ללמוד תורה?

הרבה אנשים לומדים תורה, אך חוכמת הקבלה מספרת שלימוד התורה האמיתי זה משהו אחר ממה שעושים האנשים הדתיים בני זמנינו.

ללמוד תורה

הצופן שבתורה

יש כמה רבדים של הבנת התורה רובנו מכירים אותם בעל פה אך כמעט רובנו לא יודעים מה זה אומר: פשט, רמז, דרש וסוד.  כל אחת מהדרגות האלה של ההבנה דורשת פיצוח הקוד המיוחד שלו, אך העמוקה מכל דרגות ההבנה היא דרגת הסוד. מעמותת קבלה לעם מספרים לנו כי דרגה זו אי אפשר לפענח אם לא שינית את עצמך. היא מחייבת את האדם להרחיב את אפשרויות ההבנה התפיסה והרגש שלו עד שיוכל לקלוט דרגה זו.

סיפור אגדה. לדוגמא

כדי להבין מה גודל ההבדל שבין רמה אחת למשנה אפשר להדגים זאת על ידי סיפור אגדה פשוט. אם נספר אותו סיפור לילדים צעירים ולהוריהם, כל גיל יבין את הסיפור בצורה שונה. למשל נספר על נסיכה ובחור פשוט שהתאהבו, והיא הביאה אותו אל הארמון ושם התחתנו למרות שההורים, המלך והמלכה התנגדו. מה ההורים ימצאו בסיפור הזה? רומנטיקה, מוסר, מעמדות חברתיים, אתגרים ופתרונותיהם ועוד, ואילו ילדים? ימצאו בו את אותם הדברים בלי אסוציאציות נלוות, ויקבלו את הסיפור בצורה פשוטה כל פרט ופרט בו.

להשתנות לאהבה כדי לגלות אהבה

בצורה דומה, מסביר הרב מיכאל לייטמן, כי כדי להבין את מה שחבוי בתורה האדם חייב לפתח את היכולת שלו לאהוב. הכלל ואהבת לרעך כמוך הוא הכלל הגדול גם בתורה וגם שולט על המציאות כולה. אנחנו כרגע לא חיים בהתאמה לכלל הזה, אך אם אנו רוצים להבין את התורה הרי אנו חייבים להשתנות בהתאמה למה שהיא מגלה לנו.

כאשר האדם מתחיל בצעדים להשתנות עצמית לכיוון תכונת האהבה, נפתחות בפניו הרחבות אהבה בהתאמה. בהתחלה הוא אוהב את הסובבים אותו, אחר כך את עמו ולבסוף את האנושות כולה בדומה למקובלים הגדולים שמספרים לנו על כך, בדומה לרב לייטמן.

לא לבד

אך האדם לא מסוגל בעצמו ולבדו להגיע לסוד התורה, לדרגת הסוד. בתורה עצמה קיים כוח שמסוגל לפתח בנו את יכולת האהבה לזולתנו, אבל כדי להרגיש את הכוח הזה את האור הזה, עלינו לשלב לימודים, קבוצה והדרכה של מורה מקובל.

רק כאשר אדם הולך בדרך כזו, כאשר כל האמצעים האלה עוזרים לו להתקשר יותר ויותר עם התלמידים האחרים שהולכים בדרך את גילוי סודות התורה, רק אז מגיע הכוח מהתורה ומסדר את לב האדם כך שיהיה מוכן להבין ולממש את האהבה.

לצאת מעצמי, אל האחרים, אל הבורא

כאשר האדם מתחיל לחיות במצב של ואהבת לרעך כמוך, הוא מרגיש את האחרים ולאט לאט נפתחת בו היכולת להרגיש אחרים במקום את עצמו, ומהרגשת האחרים הוא עובר בקלילות להרגשת המערכת הכללית, הוא רוכש את השכל והלב של הטבע, אלוהים, בורא איך שנקרא לו, ומתחיל להבין את התורה לעומק וממש להבין איך נכתבה ולמה נכתבה. רמז: אהבה אהבה אהבה.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …