הרצון הנשי – התקווה שלנו לתיקון הנשמה

חכמת הקבלה מכוונת כולה לדבר אחד בלבד: להביא את האדם להידמות לבורא, לכוח העליון, ולא חשוב אם מדובר בגבר או אישה. לאורך ההיסטוריה היהודית היו לא מעט נשים שהגיעו לדרגות השגה גבוהות, כמו מרים, דבורה, לאה, חולדה ועוד, ונשים נוספות שהיו פחות ידועות. אז האם יש הבדל בין גבר לאישה ברוחניות? הרב ד"ר מיכאל לייטמן עונה.

הרצון הנשי

בלי הבדל דת גזע ומין
כאמור, חכמת הקבלה כתובה עבור כלל הנשמות, ללא הבדל בין גברים לנשים. כל מי שמרגיש בתוכו את הנטייה לחכמת הקבלה, את הרצון להבין מדוע אנחנו חיים, את השאיפה לגלות את הכוח העליון שמנהל את המציאות כולה, מוזמן. בדורות הקודמים היו יחידי סגולה בלבד שהיו בשלים לכך, גם מקרב הגברים, אך בדור שלנו כולם כבר ראויים לכך, גברים ונשים, אם רק מתעורר בהם הרצון.

הכוח המניע
נשים הן הכוח המניע את האנושות קדימה, גם כשהן פועלות מאחורי הקלעים כביכול. ללא הרצון של הנשים האנושות לא הייתה מתפתחת. כך זה בגשמיות וכך זה ברוחניות. הכוח הנשי נמצא מאחורי כל דבר ודבר, מכין את הקרקע, והכוח הגברי הוא הכוח המוציא לפועל. אם נתבונן על סיפורו של משה למשל, נראה כי אישה ילדה אותו, אישה שילחה אותו בתיבה, אישה משתה אותו מהמים ואישה גידלה אותו. כאשר מדברים על רוחניות, הרי שמדובר בכוחות פנימיים שקיימים בתוכנו, וכדי שהתוצאה שנקראת "משה" תוכל להתרחש, יש צורך בכוח נשי רב שיכין אותה.

איש ואישה שכינה ביניהם
הזכר והנקבה יוצרים יחד חיבור רוחני שרק בתוכו יכול להתגלות הכוח האלוקי. החלקים האלה קיימים בתוך כל אחד מאיתנו, בכל נשמה ונשמה, ובתוך כל פרט ופרט בטבע. החלק הגברי של הנשמה הוא "האור", החלק הנשי של הנשמה הוא "הרצון", והם אינם יכולים לפעול זה בלי זה.

החלק הנקבי הוא כמו הקרקע הפורייה ההכרחית לכל פעולה של החלק הזכרי, ורק ביחד הם יכולים להוליד תוצאה חדשה. בגשמיות הם יכולים להוליד ילד, ואילו ברוחניות הם מולידים את המדרגה הרוחנית הבאה, את המצב הבא של הנשמה.

יחסי הכוחות
המציאות שאנו חיים בה, אומר הרב לייטמן, היא רק מראה, מעין התגשמות של מה שקורה בעולם הרוחני. המציאות מראה שהחלק הנשי באוכלוסייה הולך וגדל, והוא כבר סביב 60% ויותר, ומכך ניתן להבין כי גם בעולם הרוחני כוחו של החלק הנשי הולך וגדל. בהתאם, גם כמות הנשים שמחפשות את המשמעות לחיים ומגיעות ללימודי חכמת הקבלה במכללת קבלה לעם ובמסגרות הלימוד השונות של העמותה, גבוהה בהרבה מכמות הגברים שמגיעים לכך.

התקווה הנשית לתיקון הנשמה
לגברים אין ברירה אלא לספק את רצון הנשים, ולאו דווקא את הרצון שהן מבטאות בקול רם אלא את הרצון הפנימי שלהן. כך זה פועל ברוחניות וכך זה פועל בגשמיות. הרצון הנשי החזק להגיע לרוחניות, להשגת האלוקות, יחייב גם את הגברים לבצע את חלקם בתיקון הנשמה. אנו רואים שאם אנחנו מחכים לפעולה של הגברים העולם מתקדם לאט מאוד, לאט מדי., והרצון הנשי הוא התקווה שלנו לתיקון הנשמה.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …