העיקר הכוונה

אתם חיים עם מטרה מסוימת, אך האם הכיוון שלכם נכון? הרב מיכאל לייטמן לוקח אתכם למסע שיגלה לכם איך מכוונים באמת.

 בעלי חיים מוכוונים על ידי אינסטינקטים שמורים להם כיצד לנהוג. לעומת זאת האדם פועל על פי רצונות ומחשבות משלו. האדם מסוגל לשלוט במחשבותיו ולבצע בחירות. אבל יתרונו של האדם לא מספיק, כיוון שהיצר שלו מושך אותו לכיוונים שונים ומקשה עליו את השליטה.

העיקר הכוונה

האדם האגואיסטי

כאמור, הטבע האנכי של האדם מושך אותו לכיוונים שונים. כבר מילדות מתפתח בו יצר רע, הוא לומד לשקר ולנצל את הזולת לטובתו. מגיל צעיר חייו של האדם מתעצבים סביב עצמו מתוך נקודת מבט אגוצנטרית ששמה את עצמו במרכז. אילו האדם היה עוצר לרגע, מחליף את הכיוון ובוחר לתת במקום רק לקבל חייו היו נראים אחרת.

עולם הפוך ראיתי

היפוך שכזה, אומר הרב לייטמן, ביצעו בעבר גדולי ישראל. אלה שעשו זאת והגיעו לעולם המיוחד מתארים עולם הפוך שנגלה להם – עולם עליון, רחב ונאור. עולם בו גבולות הזמן והחיים והמוות אינם קיימים בצורה בה אנו מכירים אותם. עולם זה הוא פסגת האבולוציה של האדם ואליה עליו לשאוף.

תנועה החוצה

ההבדל היסודי בין שני העולמות הוא בכוונה. בעולם הזה האדם מכוון לטובת עצמו ואינו מתחשב בכלל. כדי להגיע לעולם הבא על האדם לחיות את המציאות בצורה אחרת. האדם צריך לצאת מעצמו אל הסביבה, לא להתכווץ פנימה אלא להתרחב החוצה.

השינוי יתרחב בעזרת חכמת הקבלה

התורה שמאפשרת לאדם לעשות את התנועה המיוחדת הזו היא חכמת הקבלה. חכמה זו עוסקת בכוונות טובות ומאפשרת לאדם להשתחרר מההשתעבדות לעצמי. לכאורה התכוונות האדם כלפי עצמו אמורה להביא תועלת, אך בפועל היא רק מזיקה לאדם. בעזרת חכמת הקבלה האדם יוכל להתכוון לטובת כולם ולהגיע לעולם של השלמה הדדית.

האדם מגלה את האני השלם

על ידי התכוונות כלפי הכלל האדם יוכל להיות שלם. כאשר האדם מתמקד בעצמו הוא מנותק מההוויה הכללית שרוחשת במציאות. הוא נמצא במצב מצומצם ומגביל ולא יכול ליהנות מהאפשרויות הרבות שהמציאות מספקת לו. על ידי התכוונות אל הכלל האפשרויות של האדם מתרחבות והוא מגלה שהכל שייך לו בצורה אינסופית. האדם מרגיש את הנשמה שלו שמחוברת לנשמת הכלל ומתחיל לחיות באמת.

השיטה של חכמי הקבלה

השיטה למעבר מאהבה עצמית לאהבת הזולת פותחה על ידי חכמת הקבלה. שיטה זו מבוססת על עבודה קבוצתית, בעדיפות לקבוצה של עשרה אנשים. עשרת האנשים מתכנסים יחד ולומדים מתוך כתבי הקבלה מה המשמעות של להיות מחוברים יחד וכיצד להגיע לחיבור. בנוסף ללימוד המשותף מתרגלים את הקשר בעזרת תרגילים מיוחדים שגורמים לאדם להבין כמה הוא מחובר לשאר האנשים.

האור המחזיר למוטב

ההשתוקקות המשותפת מביאה כוח מיוחד שנקרא האור המחזיר למוטב. כוח זה משדרג את האנוכיות של האדם וקושר בין הרצונות של הפרטים לרצון אחד משותף. אנו קבלה לעם מאמינים שעל ידי קשירת הרצונות תתגלה הנשמה והאדם יוכל להרגיש את העולם העליון.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …