ההתחלה והסוף של חנוכה

עוד מימי נר לי נר לי בגן, נשאלה השאלה למה נר? למה סופגניה? למה שמן ומה זה המילה הזאת בכלל חנוכה? בעמותת קבלה לעם, העוסקת בלימוד חוכמת הקבלה, מסבירים שהחגים כולם מרמזים על תהליך התפתחות רוחנית שבכל שנה ושנה העולם מציע לאדם, עד שנסכים… אז איפה ההתחלה וסוף הסיפור? הרב מיכאל לייטמן מספר את סיפור הדרך הרוחנית:

 

חנוכה

החלטה על שינוי!

הדרך הרוחנית מתחילה בהחלטה על שינוי. כאשר האדם מרגיש הוא לא מרוצה מחייו אך לא בגלל שאין מספיק בחשבון הבנק או שהבריאות לא משהו, אלא כשהוא מרגיש שחסר לו משהו אחר, טעם שלא נמצא בחיינו אנו, אז הוא מתחיל את דרכו הרוחנית שמסתמלת בראש השנה: ראשית השינוי, אחרי שהאדם מחליט על שינוי רוצה להיות רוחני גדול מעל הטבע, מגיע כוח מהטבע שמגלה לאדם דווקא להיפך…הוא מתחיל להרגיש שהוא לא מתאים לרוחניות ואז הוא מתחיל סליחות. הוא בודק את עצמו וחש שבכל התכונות שלו הוא הפוך מתכונת  האהבה והנתינה שהיא מטרת התהליך הרוחני.

לצמצם תענוגים, אולי זה יעזור…

והנה יום הכיפורים מגיע, שבו האדם מצמצם את כל התענוגים שלו, ולכן יש חמישה עינויים בכיפורים..

תיקונים תיקונים בסוכות

בסיום הכיפורים, האדם ממשיך ללמוד והכוח ממשיך להגיע אליו, רק שבשלב שמגיע אחרי בירורי כיפורים, הכוח מתחיל לתקן את תכונת הנתינה אצל האדם, לדייק אותה בכל יום של סוכות, שבעה ימים.

עוצרים בשיא (הראשון)

בסיום תיקוני יסוד יש עצירה לרגע של התיקונים ביום שנקרא שמיני עשרת ואז מגיע חג שמחת תורה שבו האדם כבר רכש את הדרגה הנמוכה ביותר של תכונת ההשפעה, סיים סיבוב של תורה ומתחיל מחדש על מנת לתקן יותר.

 הנה, האמצע

מגיעים לחנוכה שנקרא גם חג האור כי בו כבר מסיימים לתקן את התכונה של ההשפעה אצל האדם , האדם כבר במצב של תכונת השפעה. ופה יש עצירה וקבלת אור שמגיע מהכוח העליון שמגיע ברגע שיש תיקון והאדם דומה במקצת לכוח הזה של האהבה, אז מגיע כוח חזק, אור שדוחף לתיקונים נוספים.

ט"ו בשבט הגיע, עבודה הפציעה

ובאמת, מסיים את הסיפור הרב לייטמן, מחנוכה ועד פורים האדם מתקן את התכונות שלו שרוצות לקבל לעצמן, יש פה עבודה של חפירה, דישה ועוד בתכונות בלב, וזו עבודה המסומלת כט"ו בשבט,

פורים זה חג!

ואז מגיע פורים שבו האדם כבר תיקן גם את הרצונות שלו לקבלה והפך אותן להשפעה. ופורים זה גמר תיקון האדם ויחד אתו, העולם כולו. אמן.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …