"אין עוד מלבדו"

אין עוד מלבדו הוא משפט שאנחנו נתקלים בו בהזדמנויות שונות, אך האם אנחנו יכולים להסביר אותו בצורה מלאה? ואיך המשפט הזה קשור ל"ואהבת לרעך כמוך"?

אין עוד מלבדו

אתם בטח מכירים את זה, אתם עוצרים ברמזור ועל הפגוש של הרכב שלפניכם יש מדבקה עליה מתנוסס "אין עוד מלבדו", אך האם פעם עצרתם לשאול מה המשמעות של המשפט הזה? הרב מיכאל לייטמן לוקח אתכם למסע מרתק בעקבות המשפט המשמעותי הזה.

גילוי הכוח האחדותי

אברהם אבינו היה הראשון שהורה לרבים כיצד פועל הכוח האחדותי בטבע. אברהם גילה שיש כוח עליון שמחזיק את כל המציאות. כוח זה פועל על האדם ועל חמשת חושיו והוא שמצייר לאדם את המציאות. אברהם הבין שכוח זה חשוב ביותר, לכן הוא פיתח שיטה מיוחדת ליצירת קשר עם הכוח העליון – את חכמת הקבלה.

הכל מכוון לבורא

אברהם הבין שאם כוח זה מחזיק בעבורנו את המציאות עלינו להתייחס ולהתכוון רק אליו. כל כוונתנו ועיסוקנו בחיים חייבים להיות מרוכזים כל הזן בהתמקדות בכוח העליון. הצלחה וכישלון, הרגשה טוב או רעה, כל עניין ודבר עלינו לייחס לאותו כוח אחדותי שיוצר לנו את המציאות.

אין עוד מלבדו

הכוח האחדותי הוא כוח טוב ומיטיב. כוח זה, אומר הרב לייטמן, בחר לברוא את הנבראים כיוון שברצונו להיטיב להם וכל דבר שהוא מעביר אותם בו נועד כדי לגרום להם להתייחס אליו. אפילו אירועים לא נעימים ואף מפחידים נועדו כדי לקשר בין הנברא לבורא. על האדם להבין ולחוש שכל דבר שקורה ושיקרה לו מקורו באותו כוח עליון. הכל נובע ממנו בלבד, ואין עוד מלבדו.

הכל טוב

דבר נוסף אותו גילה אברהם הוא שתכונותיו של הכוח האחדותי הזה הן אהבה ונתינה. לא תמיד אנו מרגישים שהוא גומל לנו טוב, לפעמים אנו חווים דברים קשים, אך עלינו לדעת שהכל נובע ממקור הטוב האינסופי.

איך מתקרבים לכוח העליון

אנו קבלה לעם מאמינים שכדי ללכת בשיטתו של אברהם ולהתקרב לכוח העליון עלינו לדבוק בתכונותיו של אותו כוח. עלינו להתעלות מעל ההרגשות שלנו ולהתרכז בתיקון התכונות האגואיסטיות שלנו. רק אם נגיע לאהבה אמתית וחיים של הדדיות ועזרה הדדית נוכל להתקרב אל הכוח העליון.

הידמות והתקרבות

מטרתנו בעולם היא להגיע להיכרות אישית עם הכוח העליון, כך נוכל להיווכח שהוא אכן טוב ומיטיב. היכרות שכזו נוכל להשיג רק אם נידמה לו. עלינו לפתח בקרבנו תכונות של אהבה ונתינה ולהתייחס בדאגה לכל פרט במציאות. רק אם נכוון להיטיב לכל, ללא הבדל של דת, גזע או מין נוכל להתקרב אל הכוח העליון ולחזות בתכונותיו האמתיות.

שפע אינסופי

על ידי סיגול תכונות המקבילות לתכונותיו של הבורא נוכל לגלות בפועל את משמעות הביטוי "אין עוד מלבדו". ביטוי זה יהפוך מעוד סטיקר על מכונית ברמזור לאמת חיה המשפיעה באופן ישיר על חיינו. על ידי רצון אינסופי לאהבה נקבל את השפע האינסופי של הבורא ונוכל להעבירו הלאה.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …