הסוכה שמעבירה את האדם אל התיקון השלם

חג הסוכות מספק לנו הזדמנות מצוינת לבירור רוחני עמוק. על ידי היכרות עם המשמעות של מנהגי החג נוכל לברר את יחסי הגומלין שבין הבורא לנברא.

הסוכה

 ודאי לא תכחישו שהחיים שלכם לא נראים בדיוק כמו שהייתם רוצים. יש לכם שאיפות שונות שלא עולות בקנה אחד עם הקורות אתכם. המקובלים מסבירים שמקור כל מה שקורה לאדם נמצא בעולם העליון. על פי דברים אלה החיים שלכם מתנהלים בניגוד לרצונכם כיוון שחסרה לכם נקודת המבט הנצחית. הרב מיכאל לייטמן לוקח אתכם למסע בעקבות נקודה אבודה זו.

העולמות על פי המקובלים

על פי חכמת הקבלה הבריאה כולה מורכבת משני גורמים אשר ביניהם מתקיימים יחסי גומלין, שני גורמים אלה הם בורא ונברא. תורה זו בוחנת את יחסי הגומלין על ידי שימוש במונחים כמו אור וכלי ומילוי ורצון. המקובלים מסבירים שהעולם מורכב מחמישה עולמות: עולם קדמון, עולם האצילות, עולם הבריאה, עולם היצירה ועולם העשייה. אנו נתרכז בעולם האצילות שמכונה גם עולם התיקון, ובו הבורא והנברא מיוצגים על ידי זעיר אנפין שהוא הגורם הנותן, והמלכות שהיא הגורם המקבל.

שלב הטעינה

תהליך העברת המילוי מבורא לנברא מתחיל בראש השנה. לאחר מכן, אומר הרב לייטמן, במשך עשרה ימים מקבלת נשמת הנברא עשר ספירות שמבוטאות בעשרה רצונות. בימים אלה רק הכוחות השליליים נמצאים במלכות ולכן הם ימי סליחה. שיאה של תקופה זו הוא יום כיפור.

שלב התיקון

לאחר שבעשרת ימי תשובה קיבלה המלכות את כל הספירות היא צריכה לעבור תיקון. התיקון מתבצע בהדרגה במהלך שבעת ימי סוכות. הסוכה מייצגת את כוח התיקון שנמצא סביב למלכות. כאשר נגמר התיקון המלכות מתאחדת עם זעיר אנפין, איחוד זה מתרחש בשמחת תורה.

שישה כיוונים כנגד שש הספירות

אם כן, שלב הטעינה מתרחש בסוכות, בשלב זה לוקחים ארבעה מינים, אוגדים אותם יחד ומנענעים אותם שלוש פעמים לשישה כיוונים. ששת כיווני הנענוע מייצגים את שש הספירות המרכיבות את זעיר אנפין.

שיטת ג' הקווים

שלוש התנועות לכל כיוון וכיוון מייצגות את שיטת תיקון הנשמה, המכונה בספר הזוהר שיטת ג' הקווים. על פי חכמת הקבלה קיימים שלושה קווים לתיקון הנשמה: קו שמאל הוא תכונת הנברא, קו ימין הוא תכונת הבורא וקו אמצעי הוא התוצאה של התיקון.

התהליך מושלם רק כאשר האור נכנס

מטרת התהליך הזה הוא נתינת האור לספירת המלכות, התהליך מושלם רק כאשר המלכות, כלומר הנשמה, משתווה לתכונת זעיר אנפין. בשלב זה אור הבינה המקיף הכל נכנס אל שבע הספירות – אלו הם שבעת ימי הסוכות.

האדם מידמה לכוח העליון

אנו קבלה לעם מאמינים שמטרת האדם בעולם להגשים את מטרת בריאתו ולמזג בין המלכות לזעיר אנפין. כאשר האדם יגיע למיזוג זה הוא יוכל להתעלות מעל ממד הזמן המוכר. על ידי לימוד של חכמת הקבלה האדם יוכל להגיע לכך ולהידמות לכוח העליון שיצר אותו.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …