הסוד לשנה טובה מתחיל בקשר עם הסובבים אותנו

כדי שהשנה הבאה תהיה טובה כך שנוכל לשבת על המרפסת ולספור ציפורים בנחת עלינו להבין כיצד להתחבר. הרב מיכאל לייטמן מתווה דרך לשנה טובה יותר בעזרת חכמת הקבלה.

ראש השנה

בשנים האחרונות תחושת הייחוד של עם ישראל מעט נסדקה. אחרי שנים של הרגשת גאווה לאומית מתגלים בקיעים בפרויקט הציוני. פרשיות שחיתות, גל של ירידה מהארץ וכוכבים פוליטיים שמוכרים לנו לוקשים לפני הבכירות. כל אלה מלמדים על משבר מסוים, שהכרה בו יכולה להוביל אותנו ליצירת שינוי מהותי.

שקר או אמת

הרב ברוך שלום אשלג, מגדולי המקובלים, מלמד שצריך אמצעי שיקשר בין השקר לאמת, ואמצעי זה הוא שקר באמת. כלומר, רק כאשר אדם יגיע לידיעה שהוא באמת נמצא בשקר הוא יוכל לשנות את דרכו לדרך האמת.

חשיפת השקר מאפשרת לחפש את האמת

הרב לייטמן מסביר שכלל זה נכון ברמה האישית וברמה החברתית. אם נתבונן במצב המדינה נוכל לומר שכל עוד חשבנו שמדינת ישראל מתקדמת בכיוון חיובי אי אפשר היה לטפל בה. אבל כיום כאשר אנחנו מזהים פילוג ושנאה ניתן להתחיל לחפש תרופה.

מהי התרופה?

התרופה לחושך הגדול בו נמצאת המדינה טמון בפנימיות התורה. חכמת הקבלה מכונה תורת האור כיוון שהיא מציעה שיטה לחיבור ואהבה בין בני האדם. על פי חכמה זו כל בני האדם הם חלק מנשמה אחת גדולה. מערכת זו נשמתית זו תוכל לתפקד רק כשכל חבריה יהיו מחוברים. בצורה אידיאלית כל פרט ישלים את חברו, כך תיווצר הרמוניה מופלאה.

הצלה לנו ולעולם

מצב הרמוני זה נקרא גן עדן, ועלינו ללמוד לבנות אותו בחיינו. לאחר שנצליח להתחבר בינינו נפיץ את הסטארט אפ הייחודי הזה בעולם כולו. בעזרתו נוכל לזכות לאהדה ולביטחון עליהם אנחנו חולמים.

מהו החיבור?

כאשר אנחנו מדברים על חיבור בין בני האדם אנו מתכוונים להכרה שכולנו תלויים זה בזה. האנשים כולם משלימים זה את זה, והאחד לא יכול להרגיש טוב אם לאחרים לא טוב. אבל חיבור זה לא יבנה מעצמו, כיוון שהוא מנוגד לטבע האגואיסטי של האדם. כדי להגיע לחיבור על האדם להיעזר בכוח עליון.

הסוד – הכוח העליון

כדי שתהיה לנו שנה טובה עלינו ללמוד את הנוסחה להבאת הכוח העליון אל חיינו. הכוח העליון הוא כוח האור, כוח של אהבה ונתינה שביכולתו לחבר בין כל הניגודים. כוח זה ממלא את הבריאה כולה ומחבר בין היצורים החיים. היצור היחיד שלא מושפע מהכוח באופן טבעי הוא האדם.

עולמך תראה בחייך

עבודתו של האדם צריכה להתרכז ברצון למציאת כוח החיבור העליון. כשהכוח הזה יתגלה בין האנשים השונים הוא יסגור את הפערים הגדולים ויגרום לכולם להרגיש קרובים מתמיד. זהו מצב נפלא שאולי נשמע בדיוני, אבל הוא רמוז בנאמר "ועולמך תראה בחייך". אנו קבלה לעם מאמינים שיחד נוכל להתחבר זה לזה ולהגיע למצב המופלא הזה.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …