ואהבת לרעך כמוך

"ואהבת לרעך כמוך" הוא כלל גדול בתורה, כך לימד רבי עקיבא. תלמידיו לא הצליחו לממש זאת ועשרים וארבעה אלף מהם מתו במגפה, "מפני שלא נהגו כבוד זה בזה". אחד מגדולי התלמידים של רבי עקיבא שהצליח לדבוק בכלל הקדוש הזה, היה רבי שמעון בר יוחאי. הוא קיבץ סביבו עשרה חברים ללימוד ויחדיו הם חיברו את ספר הזוהר.
ואהבת לרעך כמוך

במשך דורות רבים ספר זה וחכמת הקבלה בכלל היו נסתרים מהציבור הרחב. אך כעת, כשהאגואיזם הטבוע בנו כבר הגיע לשיא התפתחותו והאנושות ניצבת על פרשת דרכים גורלית, הגיע הזמן לגלות את המסר החשוב הצפון בהם. למען מטרה קדושה זו הוקם ארגון "קבלה לעם", בו לומדים את משנתו של גדול המקובלים במאה העשרים, הרב יהודה אשלג, מחבר פירוש "הסולם" לספר הזוהר.

הנקודה שבלב

הנושא המרכזי בספר הזוהר ובחכמת הקבלה הוא כיצד למשוך מעמקי הטבע שלנו את הכוח הטוב. כוח זה נסתר בכל אחד מאיתנו, אלא שהוא קטן מאד. לכן הוא נקרא "הנקודה שבלב". נקודה קטנה אחת של טוב במעמקי הלב האגואיסטי שלנו. חכמת הקבלה, כפי שמלמד אותה הרב מיכאל לייטמן,  מבהירה כיצד לגלות את הנקודה הזו החבויה עמוק בקרבנו, ולהרחיב אותה עד שתהיה גדולה כמו הלב עצמו. אז נוכל להגיע לקשר של אהבה הדדית בינינו ולהתמזג בהרמוניה נצחית עם הבריאה כולה.

יצר טוב ויצר רע

כתוב, "יצר לב האדם רע מנעוריו". אהבה נבנית על ידי כיסוי היחס האגואיסטי, שטבוע בנו מלידה, ביחס טוב כלפי הזולת. על כך נאמר "על כל פשעים תכסה אהבה". שני כוחות פועלים בנו, יצר רע ויצר טוב. חכמת הקבלה מלמדת כיצד לאזן בין "שני הקווים" הללו ב"קו האמצעי". בתהליך זה מתחילים לגלות את המערכת העליונה שמנהלת אותנו, הכוח הכללי של הטבע. בארגון "קבלה לעם" נוהגים לשבת יחדיו בקבוצות של כעשרה אנשים, מה שנקרא "מניין", וללמוד כיצד לחזק יותר ויותר את הקשר בין התלמידים. כך מגיעים להרגשת חיסרון משותף של אותו כוח פנימי חיובי, ואז בוקעת ממעמקי הלב תפילה אמתית, בקשה לתיקון.

המערכת העליונה

מקובלים אמיתיים מקושרים לגמרי עם המערכת העליונה של הטבע. הגוף שלהם נמצא כאן, בעולם הזה, אבל בפנימיותם הם נמצאים בעולם נעלה יותר, הנקרא "העולם הבא". כתוב "עולמך תראה בחייך", והכוונה היא שבמהלך החיים בעולם הזה יש באפשרותנו לחדור אל מעמקי הטבע, להתחבר אל המערכת העליונה המנהלת את כל הבריאה, ולהתמזג עם הנצח והשלמות. כשאדם מגיע למצב רוחני שכזה, הוא לא ירגיש את המוות של הגוף הפיסי כאובדן או סיום של משהו. הוא פשוט ימשיך להרגיש את חייו הרוחניים בתוך אותה מערכת עליונה.

ארגון "קבלה לעם", בראשותו של הרב לייטמן, מקדיש עצמו להפצת חכמת הקבלה, המיועדת לכל אדם החפץ בטוב. בעזרת חכמה עתיקה זו נוכל להתמודד טוב יותר עם כל התופעות השליליות שנובעות מהתעצמות האגו האנושי, ולקרב אלינו את הכוח הטוב הנסתר בטבע.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …