בעל הסולם

בעיני הרב לייטמן, הרב יהודה אשלג (1884-1954) הוא האדם החשוב ביותר בדורנו. באמצעות מפעל חייו שאף הרב אשלג ללמד את הציבור את השיטה לחיבור, לתת לו כלים להגיע אל חיים עליונים, שלווים ונצחיים ולספק שיטה לסילוק הבעיות מחייו. לשמחתו, זכה הרב לייטמן להיות תלמידי של הרב"ש (1907-1991), הרב ברוך שלום אשלג, בנו וממשיך דרכו של הרב יהודה אשלג.

בעל הסולם

 הספר הסודי

הרב יהודה אשלג נולד בורשה ולמד אצל הרבי מפורסוב. במהלך לימודיו נתקל בספר "עץ החיים" של האר"י הקדוש. כשקרא בספר נדהם לגלות בו תשובות לשאלות ששאל עצמו כל חייו. על אף כעסו של מורו, שטען שהספר אינו בשבילו, הצליח הרב אשלג למצוא ספר זה וספרי קבלה נוספים וקראם בשקיקה. כעבור כמה שנים, משהבין שלמד ממורו כל שהיה אפשר, החליט להמשיך בדרכו ולעלות לארץ ישראל.

 העלייה לארץ ישראל

הרב אשלג, שהיה דיין ידוע בורשה, הצליח לארגן קבוצה של כ-300 משפחות שיעלו יחדיו ארצה. בניגוד לדעה הרווחת בקרב הציבור החרדי, היה לו ברור שעל היהודים לעלות בהקדם לא"י. הוא ראה את האסון המתקרב לאירופה. כשהתגלה הדבר רבנים אחרים עשו עליו חרם. הציבור נסוג מרעיון העליה ארצה והרב ובנו עלו ארצה לבדם ב-1921. בארץ מונה לרבה של קריית שאול, המשיך לעסוק בחכמת הקבלה ולהנגיש אותה לקהל הרחב.

 חשיבותו של הרב אשלג

הרב מיכאל לייטמן, מייסד "קבלה לעם", מסביר כי "מקובל" הוא אדם שמשיג את הכוח הכללי שמנהל את המציאות. מערכת זו מנהלת את חיינו ומוליכה אותנו בתהליך התפתחותנו אל עבר מטרה נקובה מראש. לנו יש אפשרות לקחת חלק בתהליך זה, מתוך הכרה והבנה, ובכך לחוות אותו כחוויה נעימה וטובה. מכאן חשיבותו של הרב אשלג. את כל ספריו וכתביו ייעד לאנשים מן היישוב, שיוכלו להבין מסר זה ובכך להקל על חייהם. כך יוכלו לעשות תיקון.

מהות התיקון

מהות התיקון היא לקחת את טבענו האגואיסטי ולהפוך אותו לטוב. שבמקום שנאה תהיה בינינו אהבה. זוהי מהותה של חכמת הקבלה, והיא מספקת שיטה איך לעשות זאת בפועל. כשהופכים להיות כאיש אחד בלב אחד מתחילים להרגיש בתוך החיבור מציאות עליונה. הנשמה שלנו מתפתחת ואנו מגלים מערכת נסתרת עליונה שמנהלת אותנו. הגילוי הזה מאפשר לנו להבין איך לסדר לעצמנו את החיים.

סולם אל האושר

החיבור העיקרי שכתב הרב אשלג היה פירוש "הסולם" לספר הזוהר, בו תרגם את הספר של רבי שמעון בר יוחאי לעברית, וכתב לו ביאור "שווה לכל נפש". בשל כך נודע בכינוי "בעל הסולם". הוא הסביר כי תיקון היחסים בין בני האדם כולל בתוכו מדרגות שונות, שמסודרות כמו שלבי סולם, בדרך העולה אל האושר. בנוסף, כתב את "תלמוד עשר הספירות", חיבור המביא את עיקרי תורתו של האר"י הקדוש ומבארה. כך, ביקש הרב אשלג להתאים את מה שגילו גדולי האומה בדורות הקודמים לציבור הרחב ולהביא לתיקון עולם.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …