הכוח העליון

כוח אחד פועל בטבע ומקיים את כל הבריאה. הוא נקרא "הכוח העליון", או "הבורא". הראשון שהחל ללמד ברבים כיצד לגלות את אותו כוח עליון היה אברהם אבינו. הוא לימד שיטה שבאמצעותה ניתן ליצור קשר עם הכוח העליון. שיטה זו נקראת "חכמת הקבלה". ארגון "קבלה לעם", שנוסד על ידי הרב מיכאל לייטמן, מוקדש ללימוד חכמה עתיקה זו ולהפצתה בקרב העם.

הכוח העליון

אין עוד מלבדו

כל המקובלים הגדולים החלו את מסעם הרוחני בשאלה – מהי תכלית החיים? מתוך המחקר המעמיק שלהם הם הגיעו להשגת אותו כוח עליון. הם גילו שכוח עליון זה מייצב בנו את כל תפיסת המציאות שלנו. הוא זה שמצייר לנו את המציאות החיצונית הסובבת אותנו, שאנו קולטים באמצעות חמשת החושים, וגם את מה שמתרחש בעולמנו הפנימי ואיך שאנחנו תופסים את עצמנו. כלומר כל מה שקורה לנו מגיע ממנו. לכן נאמר "אין עוד מלבדו". המשפט הזה מופיע כסטיקר על גבי מכוניות רבות, אך אם ברצוננו לרדת לעומק המשפט ולא להסתפק בסטיקר, כדאי להבין את משמעותו.

טוב ומיטיב

אברהם גילה שהכוח העליון הוא "טוב ומיטיב", שתכונותיו הן אהבה טהורה ונתינה ללא תנאי. פרוש הדבר שכל המצבים שאנחנו חווים, אפילו הבלתי נעימים ומפחידים, מטרתם אחת –  להייטיב עמנו.

"כל התכלית הנרצה להבורא מכל הבריאה אשר ברא, היא להנות לנבראיו." (הרב יהודה אשלג – בעל הסולם)

כאן אנו נתקלים בבעיה. כשאנו רואים את הסבל הרב שיש בעולם, כשאנו נקלעים למצבים של מצוקה ומתעוררות בנו תחושות בלתי נעימות, קשה לנו להרגיש שכוונתו של אותו כוח עליון היא להיטיב עמנו. אנשים רבים אינם מאמינים שקיים בכלל כוח כזה, לנוכח המציאות הקשה. חכמת הקבלה, כפי שמלמד אותה הרב לייטמן, באה לעזרתנו ומסבירה בבהירות רבה עניין זה, שעל פניו נראה כסתירה.

הדרך לגילוי הטוב

על מנת לגלות בפועל שהכוח העליון הוא טוב ומיטיב עלינו להידמות לו, כלומר לפתח בנו תכונות של אהבה ונתינה. על ידי עבודה פנימית וריכוז כל מאמצנו להתעלות מעבר לתכונות האגואיסטיות שלנו, אנו מתקדמים לקראת גילוי ממשי שאכן "אין עוד מלבדו" ושהוא "טוב ומיטיב".

כשאדם מגיע לתובנה זו בעמקי לבו, היחסים שלו עם יתר הבריות ועם הבריאה כולה משתנים לחלוטין. הוא מתחיל להתייחס טוב לכל פרט במציאות. הוא אינו מזלזל בשום דבר, וכל רצונותיו מכוונים לטובת כולם. ברמה נעלה זו הוא מגיע לדבקות עם הבורא וזוכה להיות כצינור של שפע אינסופי העובר דרכו לעולם כולו. אין תענוג גדול מזה.

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבֵקות, שהוא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב, של השפעה לבורא והשפעה לבריות." (בעל הסולם)

אם גם אתם רוצים לגלות את משמעות החיים, הנכם מוזמנים להיכנס לאתר "קבלה לעם" וליהנות ממבחר תוכניות העוסקות בגילוי העולם העליון.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …