תפילין, על שום מה

עבור דתיים הנחת תפילין היא מהמצוות הבסיסיות ביותר שעל האדם לקיים מדי בוקר, ואילו עבור החילונים מדובר במעשה מוזר למדי, שאין לו פשר. חכמת הקבלה מסבירה לנו כי לכל מצווה והלכה ישנה משמעות פנימית, רוחנית, וכי לביצוע המצווה בצורה גופנית אין סגולות משל עצמו. הרב מיכאל לייטמן, המדריך הרוחני של עמותת בני ברוך – קבלה לעם,  מסביר על המשמעות האמיתית של מצוות הנחת התפילין.

הרב לייטמן

מטרת הבריאה
מטרת הבריאה היא ליצור קשר ישיר ובלתי אמצעי עם הבורא על ידי תיקון פנימי של הלב והכוונות שלנו. הנחת תפילין בצורה חיצונית, על הגוף, אמורה להיות תזכורת לתיקון הפנימי שעלינו לעשות כדי להרגיש את נוכחות הבורא בכל דבר ודבר. כך הנחת תפילין, וכך כל מצווה או מנהג יהודי אחר.

המוח והלב
הלב הוא סימבול לרצונות שלנו והמוח, הראש, מסמל את המחשבות שלנו. המניע הכי בסיסי של האדם, בכל פעולה ופעולה שהוא עושה, הוא הרצון להינות. זהו הרצון האנושי הבסיסי ביותר איתו נולדנו. הרצונות, כאמור, יושבים בלב, וברגע שאנחנו רוצים משהו, הראש מתחיל לחשוב איך לממש את הרצון הזה. הבעיה נוצרת כאשר הרצונות שלנו מתנגשים עם רצונות של אנשים אחרים, ואז מתחילה מהומה, כשכל אחד מתחבל תחבולות כיצד להשיג את הדבר בעצמו.

לתקן את הרצון
המקובלים, אלה שכבר עברו את תיקון המוח והלב, חקרו את מבנה האדם הפנימי וגילו שהרצון הכללי שלנו להינות, שבחכמת הקבלה נקרא גם "אגו", מורכב מ- 613 רצונות שונים, שכולם מכוונים לתועלת עצמנו, להפקת הנאה עבורנו, גם אם איננו מודעים לכך. בגימטריה, 613 הם תרי"ג, ותיקון הרצונות האלה נקרא בחכמת הקבלה "תרי"ג מצוות".

כאמור, כדי להגיע לקשר ישיר ובלתי אמצעי עם הבורא, עלינו לתקן את 613 הרצונות האלה, כלומר לקיים תריי"ג מצוות, תרי"ג תיקונים. מכיוון שהרצונות האלה מכוונים לתועלת עצמנו בלבד, התיקון שלהם חייב להיות בכיוון ההפוך, כמו כוונתו של הבורא – להשפיע לזולת אהבה בלבד. לכן, "ו0אהבת לרעך כמוך" הוא כל התורה כולה.

והתפילין?
התפילין, אומר הרב לייטמן, הוא תזכורת לחובתנו לתקן את הלב, והמוח כבר מגיע בעקבותיו, כשהמחשבות משרתות את הרצון המתוקן שהלב מוליד. לתפילין יש ארבע פרשיות, כנגד ארבע אותיות השם הוי"ה, שהוא סימבול לצורה המתוקנת שעלינו לרכוש, ולכוח האהבה והנתינה המסייע לנו לעבור את התיקונים הנדרשים.

גם לצורת הנחת הפילין ישנה משמעות סיבולית: יד שמאל מסמלת את הרצון שלנו להינות,  או, כפי שהוא נקרא בחכמת הקבלה "האגו". יד ימין מסמלת את הקרבה והחיבור שצריכים להיות בינינו לאחר התיקונים. התפילין נקשרים מול הלב ועל הראש, כדי להזכיר לנו את צורת התיקון. את התפילין מניחים דבר ראשון בבוקר, כדי להיות מכוונים במשך כל היום למקום הנכון, ובעבר היה נהוג ללבוש את התפילין כל היום.

חיצוניות מול פנימיות
זוהי משמעות התפילין בקצרה, אך המסר החשוב ביותר הוא שמדובר בסמל חיצוני לתיקון הפנימי שעלינו לבצע, ולא במעשה שיש לו משמעות כלשהי בפני עצמו.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …