מציאות אחרת

העולם שלנו נפעל על ידי כוח האגו, הרצון לקבל הכול לטובת עצמנו. כבר מילדות מתחיל להתפתח באדם הרצון האגואיסטי, המכוון למשוך הכול לעצמו גם אם זה על חשבון הזולת. מתוך נקודת מוצא אגואיסטית זו נבנית תמונת המציאות שאנו תופסים בכל רגע ורגע.

מציאות

תפיסת המציאות

אנחנו נמצאים בעולם מופלא, מלא באור ואהבה, אך כל עוד אנו שבויים בתכונות האגואיסטיות שלנו אי אפשר להשיג אותו. דומה הדבר לתולעת שחיה בתוך צנון. היא חושבת שכל העולם חשוך ומר כמו הצנון בו היא חיה. חכמת הקבלה, כפי שמלמד הרב לייטמן, מסבירה שאם נצא מתוך עצמנו ונחליף את כיוון המבט מפנימה החוצה, נוכל לשבור את קליפת הצנון הזה ולהרגיש מציאות אחרת לגמרי.

עולם הפוך

המקובלים, שעשו את ההיפוך הזה בתפיסת המציאות, גילו עולם הפוך לחלוטין מהעולם הזה. עולם נאור ונצחי, מעל מגבלות זמן, תנועה ומקום, מעבר לחיים ולמוות. לדבריהם כל אדם יכול להגיע אל המציאות המופלאה הזו המהווה את פסגת ההתפתחות האנושית. בעולם העליון המציאות הפוכה. הרב מיכאל לייטמן מסביר ששם אדם מרגיש אושר וחיות בכך שהוא מעניק לאחרים, דואג למה שנמצא מעבר לעולם הפרטי שלו.

העיקר הכוונה

האפשרות להתעלות מהמציאות הרגילה שלנו אל אותו עולם הפוך ונפלא טמונה בכוונה. בעולם הזה הכוונה היא לטובת עצמנו בלבד, בעוד שבמציאות האחרת הכוונה היא לטובת כולם. לכאורה, כוונה שמיועדת לטובת עצמנו אמורה הייתה להיטיב עמנו, אך למעשה היא גורמת לכולנו נזק וסבל רב. מצב העולם כיום הוא עדות נאמנה לכך. לעומת זאת, כוונה המיועדת לטובת כולם פותחת בפנינו את השער אל עולם של קשר הדדי מושלם.

היחס שלנו אל המציאות נקרא "כוונה". אם אנו רוצים לשפר את המציאות עלינו ללמוד כיצד לנהל את הכוונות שלנו. חכמת הקבלה מדגישה את חשיבות הכוונה כאמצעי העיקרי לשינוי. המקובלים הגדולים הורו לנו בכתביהם כיצד יש להתייחס לכל צעד ושעל בדרך כדי להתעלות למציאות העליונה. באמצעות שינוי הכוונה אנחנו משנים את היחס שלנו כלפי המציאות, ובהתאם לכך היא עצמה מתחילה להשתנות ועולם חדש נפתח בפנינו.

איך אפשר לשנות את המציאות

זה בדיוק מה שחכמת הקבלה מציעה לנו, שיטה לעבור מאהבה עצמית לאהבת הזולת, ובזאת לשנות לחלוטין את המציאות. במציאות הרגילה אנו דואגים לספק את הרצונות הבסיסיים שלנו, שהם אוכל, מין, משפחה, כסף, כבוד, מושכלות. כאשר הרצון שלנו מכוון לטובת הזולת ואנו מתייחסים באהבה אל כל חלקי המציאות, אנו מגלים את המימד הרוחני. מתרחשת אז תנועה של התרחבות כלפי העולם כולו. אנחנו מרגישים מחוברים עם כולם ברשת קשר משותפת, שם מתגלה הנשמה שלנו, שהיא נצחית ושופעת אהבה ונתינה טהורה. אנו מתחילים לחיות במציאות שונה, בעולם העליון.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …