מותר לרצות להינות

כל הדתות והגישות ה"רוחניות" השונות בעולם מכירות בטבע האנושי הרוצה להינות בכל מחיר ונבדלות זו מזו בדרך בה הן בוחרות לדכא אותו. חכמת הקבלה היא השיטה היחידה שמציעה את האפשרות לא לדכא את הרצון אלא לעבוד איתו בצורה נכונה כדי להפסיק לסבול, ועמותת בני ברוך – קבלה לעם היא המקום היחידי שבו ניתן ללמוד כיצד לעשות זאת.

קבלה לעם

אני רוצה הכי גדול, הכי הרבה
אנחנו תמיד רוצים, ובתור פעוטות אנחנו לוקחים מה שאנחנו רוצים, גם אם צריך לחטוף את הדבר ממישהו אחר. גרימת סבל לאחר אינה נלקחת בחשבון אצל ילדים צעירים  והאחר הוא כלל לא נתון שיש להתחשב בו. ככל שאנחנו גדלים מלמדים אותנו לא לחטוף, לוותר, להתחשב, ולא לקחת דברים שאינם שלנו. במקום זה אנחנו מקנאים וחומדים, ובמקרים מסוימים לוקחים במרמה או בעורמה את מה שאנחנו רוצים.

בכל הדתות, כולל הדת היהודית, מדכאים את הרצונות כחלק מהצורך הטבעי לקיים חיים חברתיים, אך לא מכירים בעובדה שמדובר בדחף טבעי. חשבו על כך: האם באמת היו  צריכים להגיד לנו לא לחמוד, לא לשקר, לא לרצוח ולא לנאוף אם זה היה כל כך ברור מאליו שאין לעשות את הדברים האלה?

לא תרצה
 כאמור, הדחפים הטבעיים שלנו מנוגדים לצורך שלנו לחיות בחברה ולכם התפתחו במהלך השנים דרכים שונות להתמודדות עם הרצון הגדל שלנו, ובעיקר בשתי דרכים מרכזיות: התניה והפחתה, ושתיהן בעצם "משקרות" לרצון שלנו להינות.

שיטת ההתניה עובדת דרך חינוך לכך שפעולה מסוימת תביא איתה שכר בדמות הערכה מהסובבים. בהדרגה מפחיתים את מתן השכר, אך בהתרשמות האישית של האדם הפעולה הזו מזכה אותו בהערכה, והוא מסופק מכך שהוא יודע שהוא פועל בצורה נכונה, וההנאה שלו גדלה אם הוא מצליח לבצע את אותה פעולה בצורה טובה יותר מבעבר. העקרון הזה עובד גם כאשר מבטיחים שכר בעתיד או לאחר המוות, כפי שנהוג בחלק מהדתות.

הפחתת הרצון להינות מתקיימת בעיקר בדתות המזרח הרחוק ומטרתה להקטין את הסבל שעובר אדם שרוצה משהו ואינו יכול לקבל אותו. אם אתה לא רוצה כלום ומסתפק במה שיש לך, הכל נראה לך טוב יותר. הקטנת הרצון מושגת דרך מגוון שיטות של תרגולים גופניים ונפשיים המלמדים את האדם לא לרצות.

רק שיטה אחת מעולם לא ניסתה לרמות את האדם אלא להיפך, לימדה אותו לעבוד עם מה שניתן לו מלמעלה בצורה נכונה: חכמת הקבלה, כפי שהיא נלמדת היום במכללת קבלה לעם, על ידי תלמידיו של הרב ד"ר מיכאל לייטמן, ממשיך דרכם של הרב"ש ובעל הסולם, המקובלים הגדולים האחרונים בדורנו.

לא רלבנטי
כל השיטות שניסו להצר את צעדיו של הרצון להינות, ולא משנה באיזו צורה ניסו לעשות זאת, הופכות לפחות ופחות רלבנטיות בדורנו, שבו הרצון שלנו להינות גדל עד מאוד. אנחנו עומדים כרגע על פרשת דרכים, כשהמשברים העולמיים רודפים זה את זה, בכל תחומי החיים: כלכלה, דת, תרבות, חינוך, משפחה וכו'. אין שום דבר שאנו יכולים למלא את הרצון שלנו להינות איתו, וחוסר המענה על כך מוביל יותר ויותר צעירים לדכאון, או לחילופין – לסמים ולאכוהול.

חכמת הקבלה מלמדת אותנו כיצד לרצות את הדבר הנכון, כיצד לכוון את כל הרצונות שיש לנו לכיוון הנכון, שיוביל אותנו לעתיד טוב יותר, עבור כל אחד ואחת מאיתנו ועבור העולם כולו. הגיע הזמן שכל העולם יגיע ללמוד קבלה אצל הרב לייטמן, כדי שכולנו נקבל יכולת להינות בצורה אינסופית.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …