מותר האדם מן הבהמה

אם נתבונן על החיות בטבע, נראה שהן חיות חיים שלווים למדי – אוכלות, נחות, מתרבות. לפעמים בורחות מטורף או מתאמצות להשיג אוכל, אבל זהו. אין להן מטלות, עבודה, בעיות פרנסה או דאגות על העתיד. למה זה כך? כי רק לנו, בני האדם, יש אופציה לחיות חיים נעלים יותר ולשלוט בטבע. איך עושים את זה מסביר הרב מיכאל לייטמן.

הרב מיכאל לייטמן

אני רוצה
כשצעירים מתלוננים על החום או הקור ועל התנאים הכלליים, הדור המבוגר מספר על ימיו, כשהכל היה יותר קשה ולא היו מזגנים וייבשנו ביצות ויישבנו  מדבריות. הכל נכון, כמובן, אך לא רלבנטי. נהוג לומר על הדור הצעיר שהוא מפונק יותר, אבל זה לא נכון. העולם השתנה ואנחנו השתנינו, ויש לזה יתרונות וחסרונות.

הדור הזה רוצה הרבה יותר ממה שדור ההורים שלו, או הסבים שלו, רצה אי פעם. הצעירים של היום רוצים את הכל הכי מהר, הכי חזק, הכי גדול, הכי גבוה. אני לא אומר את זה לגנאי, אומר הרב לייטמן, להיפך. ההתפתחות הטבעית של האנושות גורמת לכל דור לרצות יותר מקודמו, ולשאוף להגיע רחוק יותר. כך התפתחה האנושות מאז ומעולם.

הבעיה היא שהאנושות כמעט ומיצתה את כל ההישגים שיכולים להיות לה. הדבר היחיד שנשאר לצעירים זה לרצות עוד כסף, עוד כבוד, עוד שליטה, וזה כבר לא מעניין אותם. אפילו הידע שיש בעולם כבר התגלה כמעט כולו. התסכול שמצטבר בתוכם ממלא אותם באי-שקט, כמו מנוע פנימי שמייצר בהם כל הזמן חרדות וחוסר ודאות. לצערנו הרב, הדבר היחידי שהעולם מציע להם כרגע הוא סמים, רפואיים ולא-רפואיים, ולשם הם בורחים כדי לשכוח את הריקנות הפנימית שלא נותנת להם מנוח.

הקשרים בינינו
הדבר היחיד שיכול למלא את הדור הזה הוא שיפור רמת הקשר הבין-אישי. העולם כולו מקושר והכל קשור להכל. מדינות, כלכלה, תקשורת, מסחר. משק כנפי פרפר בסין יכול לגרום לרעידת אדמה בדרום אמריקה והכפר הגלובלי כבר אינו משל. מאידך, למרות שכביכול יש את כל הנתונים כדי שנהיה בקשרים טובים בינינו, רמת הקשר הבין אישי רק הולכת ומתדרדרת. פיגועי טרור, אלימות במשפחה, מלחמות ורמת אכזריות שהולכת ועולה בכל  מקום.

כדי להפסיק את הסבל אנחנו צריכים לשפר את הקשר בינינו. לא את הקשר הטכני, הטכנולוגי, בזה אין עוד הרבה מה לשפר, אלא בקשר הפנימי בינינו, ביחס בין אדם לחברו.

לראות את התמונה השלמה
חכמי הקבלה חקרו את הטבע ואת ההתפתחות האנושית ופיתחו יכולת לראות את התמונה השלמה של רשת הכוחות שמניעה את העולם. המקובלים למדו כיצד לפעול בהרמוניה עם רשת הכוחות הזו, והשאירו אחריהם כתבים שמלמדים גם אותנו כיצד לעשות זאת, אם רק נרצה. כדי לעשות זאת עלינו להיות מחוברים זה אל זה בפנימיות שלנו, ביחס, באהבת הזולת. שיא האבולוציה הוא חיים כאיברים בגוף אחד. לשם רוצים הצעירים להגיע, גם אם אינם יודעים זאת עדיין, ורק לשם הם יכולים להגיע, למעשה.

כולם בשביל אחד ואחד בשביל כולם
הצעירים, וגם המבוגרים, עדיין לא מצאו את התשובה לשאלה שבוערת בהם בלי לדעת – בשביל מה אנחנו חיים. כשימצאו אותה, בעזרת חכמת הקבלה כפי שהיא נלמדת במכללת קבלה לעם, הם יירגעו סוף סוף, וימצאו תכלית ומטרה לחייהם.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …