מלמדים את העם מספר הזוהר

רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) חיבר את ספר הזוהר במאה ה-2 לספירה, והסביר בו בדיוק כיצד פועל העולם וכיצד אנחנו יכולים להשתלב בפעולתו בצורה אידיאלית. השפה בה השתמש רשב"י אינה מובנת לנו וקשה לנו לראות את המשמעות האמיתית של המילים והמשפטים. בדיוק בשביל זה נכתב פירוש הסולם לזוהר, על ידי הרב יהודה אשלג, ובדיוק בשביל הוציאה עמותת קבלה לעם את הספר "זוהר לעם".

ספר הזוהר
ספר הזוהר נחשב לספר החשוב ביותר בחכמת הקבלה. בספר מתוארת המערכת העליונה המנהלת את הטבע בצורה שנסתרת מתפיסתנו, מהם העולמות הרוחניים הכלולים בה, איך היא יוצרת את כל המאורעות בעולם וכיצד הם מתגלים בעולם שלנו. מה שעוד כתוב בספר הזוהר הוא כיצד, על ידי אילו מעשים, אנחנו יכולים להשפיע על אותה מערכת השליטה, וכיצד אנחנו יכולים להפוך להיות לחלק ממנה.

רשב"י היה המקובל הראשון שתיאר את כל השתלשלות המציאות, מהמערכת העליונה עד אלינו ובחזרה, והזוהר כולל בתוכו, למעשה, את כל ההתפתחויות האפשריות בעולם, בעבר, בהווה, ובעתיד.

אור עליון
דרך כתיבתו המיוחדת של הספר הכניסה בו כוחות מיוחדים, והסיפור שבו הוא תיאור של הופעת התכונות הרוחניות בעולם שלנו, של עשרת הכוחות המפעילים את העולם, וכיצד אנחנו יכולים לנצל את הכוחות האלה לטובתנו. אבל אל לנו לטעות, מזהיר הרב מיכאל לייטמן, תלמידו של הרב"ש ומייסד עמותת קבלה לעם, לא מדובר במאגיה או מיסטיקה, והקריאה בספר כשלעצמה אין בה שום סגולה או כוח.

הכוח המוכנס בספר הזוהר הוא כוח "המאור המחזיר למוטב", כפי שהוא נקרא בחכמת הקבלה, והוא מתעורר רק כאשר הקורא בספר מכוון כולו להבנה העמוקה ביותר של הכתוב, ורוצה להבין אותו מהדרגה שבה הוא נכתב. לבד אי אפשר לעשות זאת, כיוון שבהכרח האדם ייפול להבנה הגשמית של הכתוב. כדי לעורר את האור העליון לפעול עלינו אנחנו צריכים ללמוד בקבוצה שתזכיר לנו כל הזמן על הכוונה שנדרשת להיות לנו בזמן הקריאה, וכן נדרשת הדרכה של מי שכבר הגיעה להשגה, גם אם לא בדרגתו הרוחנית העצומה של רשב"י.

כוחו של ספר הזוהר
גם אם נצליח לעורר עלינו את פעולתו של האור העליון מהקריאה בזוהר, כדאי שנבין מהי ההשפעה הזו בדיוק.  המאור המחזיר למוטב אינו נותן לנו תגמול גשמי משום סוג, אלא התקדמות פנימית רוחנית בלבד, אל עבר אותם עולמות רוחניים נעלים שמתוארים בו. ההתקדמות הזו מנוגדת לטבע שלנו, ולכן, מצד אחד, רק המאור המחזיר למוטב יכול לגרום לנו להתקדם לשם, ומצד שני היא מורגשת דווקא בצורה לא נעימה.

שינוי פנימי
המערכת העליונה המתוארת בספר הזוהר פועלת על פי עקרון של השפעה ואהבה מוחלטת, וכך גם נוצר הטבע, על בסיס הדדיות, איזון והרמוניה. האדם הוא היצור היחיד שיש בו כוונה מולדת להינות לעצמו בצורה אגואיסטית, שהיא הפוכה לחלוטין מכוונתה של המערכת העליונה לתת ולהשפיע טוב. המטרה של זה היא לאפשר לאדם להתעלות מעל הטבע ולהיות חלק ממערכת השליטה.

כדי שנוכל להכיר את אותה מערכת עלינו ליצור בתוכנו את השינוי מפעולה בכוונה לקבל לפעולה בכוונה להשפיע. כאמור, רק האור העליון יכול לבצע את השינוי הזה, אבל הוא יבצע אותו רק אם נרצה, ונתכוון, ונקרא בספרי הקבלה, עם הקבוצה והרב הנכונים.

יוצאים לאור
אחרי מאות שנים של הסתרה, כיוון שהעם עוד לא היה מוכן לקבל את הספר, פירסם רבי משה דה ליאון את ספר הזוהר, ולאחריו גם האר"י הקדוש. היום הגיעה השעה, העם כבר בשל. עמותת "קבלה לעם" נאמנה לדרכם הרוחנית של המקובלים מאז ומתמיד, ומלמדת את ספר הזוהר לכל מי שמעוניין למשוך על עצמו ועל כל העולם את המאור המחזיר למוטב ולעורר את נשמתו להתחבר עם המערכת העליונה.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …