עם הספר

המקובלים בני כל הזמנים השתמשו באותיות ומילים כדי לתאר את העולם הרוחני, שאינו ניתן לתיאור בכלים שיש ברשותנו. ספרי הקבלה פותחים לנו צוהר למציאות רחבה יותר שאיננו מכירים, והרב ד"ר מיכאל לייטמן מזמין את כולם להצטרף למסע קסום בעולם הרוחני בעקבות ספרי הקבלה.

א-ב
ספרים היו מאז ומעולם חלק מהווי החיים היהודי, והיהודים בכל העולם תמיד הקפידו ללמד את כל הילדים לקרוא ולכתוב מגיל צעיר, לא כדי לקרוא ספרות יפה, אלא כדי לקרוא בספרי הקודש, הספרים הרוחניים שכתבו לנו המקובלים הגדולים בכל הדורות מאז אדם הראשון ועד ימינו.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, ספרי הקודש היהודים- התנ"ך, התלמוד, המשנה, ספר הזוהר וכל ספרי הקודש האחרים, אינם עוסקים בתיאור היסטורי, הטפת מוסר או במעשים שיש לבצע עם גופנו, אלא בתיאור העולם הרוחני ובעיקר בתיאור הדרך שעלינו עבור כדי להגיע אליו בעצמנו. אם וכאשר מצליחים לקרוא אותם בצורה הזו ומתעלים מעל הצד הסיפורי, השכלי, המובן לנו, מפעילים את הכוח המיוחד שהכניסו המקובלים בכתביהם והוא מאיר לנו את הדרך לעולם העליון.

פותחים את הספר
כאמור, כל ספרי הקודש היהודים נכתבו על ידי מקובלים. מדובר בעשרות ספרים מוכרים, ועוד רבים שאיננו מכירים, שכל אחד מהם מתאר את העולם הרוחני כפי שהוא נתפס בדרגת ההשגה הרוחנית של הכותב. המקובל הגדול ביותר של דורנו, מספר הרב לייטמן, היה "בעל הסולם", הרב יהודה אשל"ג, שחיבר את פירוש הסולם לספר הזוהר, ואת הפירוש שכתב לתלמוד עשר הספירות, שני ספרי הלימוד החשובים ביותר בזמננו עבור מי שרוצה להגיע להשגה רוחנית. אבל הוא לא היה הראשון.

אדם הראשון חיבר את ספר הקבלה הראשון שנקרא "רזיאל המלאך" הכולל שרטוטים ותיאור של הנשמה המאוחדת, הנקראת "אדם" ועל תהליך שבירתה לרסיסי הנשמות שמרכיבים את האנושות. ספר הקבלה הבולט הבא היה ספרו של אברהם אבינו, "ספר היצירה", המונה את החוקים העיקריים לפעולתו של העולם הרוחני.

תורה, נביאים, כתובים
משה רבנו היה גדול המקובלים בכל הזמנים, וההתגלות הרוחנית שזכה לה אפשרה לו להוביל את בני ישראל ליציאה ממצריים ועד לגבולות ארץ ישראל. הספר שכתב משה נקרא "תורה" מלשון הוראה, והוא מכיל הוראות כיצד לצאת ממגבלות העולם שלנו להשגה הרוחנית. הספר אמנם נקרא כסיפור היסטורי אך הוא מתאר מצבים רוחניים, שלבים בדרך להשגה הרוחנית ויש בו הוראות שבעזרתן יכול כל אחד ואחת להגיע לאותה דרגה רוחנית כמו משה עצמו.

כמובן שגם כל ספרי הנביאים והכתובים המרכיבים יחד עם התורה את התנ"ך כולו, נכתבו על ידי מקובלים, וגם הם מכילים הוראות כיצד להגיע להשגה רוחנית, ולאו דווקא תיאור היסטורי של תולדות עם ישראל.

פשט, רמז, דרש, סוד
ספר הזוהר, "הספר", כפי שהוא מכונה בידי המקובלים,  מפרש את חמשת חומשי התורה, והוא ספר הקבלה החשוב והיסודי ביותר. ייחודו של ספר הזוהר הוא בהיותו הספר הראשון שמתוארת בו הדרך בה המחשבות והתגובות שלנו לכל דבר שקורה עולות לעולם העליון ומשפיעות בו על המאורעות העתידיים שיקרו לנו.

רבי שמעון בא יוחאי, מחבר ספר הזוהר, קיבץ סביבו תשעה תלמידים נוספים של רבי עקיבא, ויחד הם יצרו מבנה רוחני מיוחד שאיפשר להם לכתוב את הספר המיוחד הזה ולהכניס בו כוח מיוחד, מאור רוחני שמאיר על כל מי שקורא בספר מתוך כוונה לגלות את הרוחניות שמסתתרת מאחורי הסיפור, ומסייע לאדם להתעלות אל הרוחניות.

זהר לעם
כאמור, ישנם הרבה מאוד ספרי קבלה, שבכולם טמון אותו כוח, הנקרא בחכמת הקבלה "המאור המחזיר למוטב",  כיוון שהוא מסייע לנשמת האדם לחזור ולהתאחד עם בוראה. מכיוון שגם ספר הזוהר קשה מאוד לקריאה ולהבנה, הוציאה עמותת קבלה לעם גרסה מקוצרת וערוכה של הספר, הנקראת "זהר לעם", ומטרתה לסייע לכל בני המאה ה-20 וה-21,  בני הדור האחרון לפני גמר התיקון, להגיע להשגה. גם אתם מוזמנים להצטרף.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …