להביא את חכמת הקבלה לעם

מימי האר"י הקדוש פתחו המקובלים את חכמת הקבלה לכל מי שרצה בכך. המאה ה-20 התחילה עידן חדש בו חכמת הקבלה צריכה וחייבת להגיע לכולם. בימינו כבר לא מדובר על המלצה אלא על חובה של ממש, ואת הציווי הזה הורישו לנו שני המקובלים הגדולים של המאה ה-20: הרב יהודה אשלג ובנו הבכור הרב ברוך אשלג. עמותת קבלה לעם, שייסד הרב ד"ר מיכאל לייטמן, תלמידו ועוזרו האישי של הרב ברוך, ממשיכה את דרכם.

בעל הסולם
הרב אשלג הקדיש את כל זמנו ואת כל חייו כדי להסביר את חכמת החיבור בצורה פשוטה ככל שהוא יכול ולהביא אותה לעם במטרה לבנות בישראל חברת מופת שתהווה דוגמא לעולם. הוא בילה כל דקה פנויה בכתיבת מאמרים שנועדו להסביר לכל העם איך חכמת החיבור היא התרופה היחידה לכל הצרות שבעולם. חיבורו הגדול ביותר הוא פירוש הסולם לספר הזוהר, שעל שמו דבק ברב אשלג הכינוי "בעל הסולם".

את השואה חזה בעל הסולם עוד בתחילת שנות ה-20, אך בכירי הקהילה בה חי בוורשה אסרו על חברי הקהילה לעלות איתו לארץ, והוא עלה לישראל לבדו, עם בנו ברוך. משפחתו הגיעה לאחר מכן לארץ, ואילו רוב הקהילה היהודית בוורשה ניספתה בשואה, למרבה כאבו.

ב-1940 ניסה בעל הסולם להוציא לאור עיתון על-מפלגתי. הוא קרא לעיתון שלו "האומה", עשה את העימוד בעצמו, הדפיס בעצמו ויצא גם לחלק אותו ברחובות ירושלים בעצמו, בחינם. בעיתון האומה קרא בעל הסולם לעם להתאחד מעל כל הבדל פוליטי ומפלגתי כי שעה הרת גורל היא, אך גורמים חרדים קיצונים דאגו שהשלטון הבריטי יעצור את הדפסת העיתון בתואנות שונות.

מתנה
קיבלנו מתנה מהמקובלים שחיו כאן: דרך ואפשרות לשנות את חיינו מהקצה אל הקצה, וליצור עבור העולם כולו מציאות חדשה, טובה ונעימה. בימי בעל הסולם רוב האנשים דחו את המתנה הזו, ובעיקר הממסד הדתי שדאג להשתיק אותו. גם היום הממסד הדתי היה רוצה להשתיק את חכמת הקבלה, אך הוא כבר לא יכול. היום רוב האנשים, בעיקר הצעירים, מחפשים את הדרך למציאות טובה יותר, אך לא יודעים איפה היא.

למציאות יש מטרה ותכלית: חיבור מושלם בין כל בני האדם. עם ישראל צריך להתחיל את תהליך החיבור, ולהוביל את העולם כולו אחריו ואיתו. בראש המחנה עומדים תלמידיו של הרב לייטמן בעמותת קבלה לעם, אחריה עם ישראל כולו, ולבסוף כל אומות העולם.

אור לגויים
להיות אור לגויים זו לא סתם אמרה. להיות אור לגויים היא המחויבות הגדולה שיש לעם ישראל מאז ימי אברהם אבינו, ובעיקר לאחר יציאת מצריים, עת העם כולו התחייב לעשות ולשמוע, כאיש אחד בלב אחד. חזונו של הרב אשלג על חברת המופת שתבנה בישראל אמור להפוך אותנו לאור אמיתי לגויים. וכעת ממשיכים את דרכו בעמותת קבלה לעם.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …