ללמוד קבלה – ולחיות

האם יש בך רצון לגלות את הסיבה לחיים? אם התשובה היא חיובית, אתה יכול ומוזמן ללמוד את חכמת הקבלה. כך קבע האר"י הקדוש, כך קבע הרב קוק, וכך קבע בעל הסולם. הרב מיכאל לייטמן ממשיך את דרכם ומנגיש את חכמת הקבלה להמונים.

בשביל מה אני לומד?
כל מי שמגיע ללימוד חכמת הקבלה עושה זאת מתוך חיפוש. החיפוש יכול להיות תת הכרתי או מודע, אחר תשובות לשאלות שונות שיש לאדם על החיים והקיום האנושי, אחר נקודת מבט חדשה או אחר עומק שאינו מוצא בשום מקום אחר. מי שהשאלות הללו בוערות בתוכו יגיע, בסופו של דבר, לחכמת הקבלה.

איסורים ישנים
הדורות הקודמים, בעיקר מלפני דורו של האר"י הקדוש לא היו מוכנים עדיין לגילוי חכמת הקבלה. כאשר אומרים בחכמת הקבלה "אסור" מתכוונים ל"אי-אפשר". אם האנשים עדיין לא מוכנים לכך, הם ממילא לא מסוגלים לקלוט את החכמה בצורה הנדרשת. אולם האר"י הקדוש קבע שמדורו והלאה כבר מותרת חכמת הקבלה לכל מי שמעוניין לדעת מהו סוד החיים ומהי תכלית הבריאה. עד ימינו לא היו רבים כאלה, אך עתה האנושות כולה שואלת מה הטעם בחיים.

תהליך התפתחות אגואיסטי
על האנושות היה לעבור כברת דרך ארוכה, אותה היא מסיימת ממש בימים אלה, כדי שתהיה מסוגלת לקבל את חכמת הקבלה. מרכזו של תהליך ההתפתחות הזה הוא האגו האנושי, שהתפתח מרצונות בסיסיים ביותר לאוכל, מין, משפחה ובית, דרך רצון מתקדם יותר לכסף ורכוש, לרצון מתקדם יותר לכבוד, פרסום ושליטה, ובשלב האחד לפני אחרון- רצון לידע והשכלה.

השפע שיש בעולם היום, מכל כיוון ובכל תחום, אמור, כביכול, לסתום אותנו, להציף אותנו בדברים שלא יאפשרו לנו לרצות משהו אחר, אך דווקא השפע הזה מדגיש את תחושת הריקנות שיש אצל רבים. התחושה הכללית היא של מיצוי האפשרויות שיש לעולם להציע. אז מה עכשיו?

את השלב הזה, שאנו חווים היום, של מיצוי האפשרויות, חזו המקובלים כבר לפני אלפיים שנה ויותר. עכשיו הזמן שבו אנו מתחילים לשאול את השאלות הנכונות שרק חכמת הקבלה תוכל לתת עליהן מענה.

אין כפייה ברוחניות
הכלל "אין כפייה ברוחניות" הוא מכללי היסוד של חכמת הקבלה, אומר הרב לייטמן. אם האדם עדיין אינו מוכן, חכמת הקבלה לא תגיד לו דבר, ואם הוא מוכן, הוא יגיע אליה "במקרה", מתוך החיפוש אחר התשובות.

הלב הוא המצפן היחידי שמכוון את האדם בדרכו אל חכמת הקבלה, ואי אפשר לכפות עליו להיפתח. כל אחד יגיע אל חכמת הקבלה בזמנו, אך כדאי שכולם ידעו שהיא קיימת, כדי שבבוא הרגע הנכון הם ידע לאן ללכת. מכללת קבלה לעם מזמינה כל אחד שנעורה בו שאלה על הטעם לחייו או על הקיום האנושי להיכנס ולמצוא את התשובה.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …