למה קיימת המחשבה והאם נוכל אי פעם לשלוט בה?

המחשבות שלנו הן אחד הדברים המרתקים ביותר שהמוח האנושי מצליח לייצר. כמות המחשבות שיש לנו ביום היא בלתי נתפסת, מחשבה נכנסת לראשינו עוד לפני שהקודמת יצאה ממנו. אנחנו לא מצליחים לשלוט במחשבות שלנו, למרות שרבים מאיתנו מנסים ללא הרף. נדמה שלמחשבות שלנו יש חיים משל עצמן והן אלה הקובעות הבלעדיות על תוכנן וזמן הימשכותן. האמנם? מהיכן בעצם מגיעות המחשבות ולמה כל קשה לנו לשלוט עליהן?

איזון הכוחות

אנחנו מונעים משני כוחות שפועלים בנו- כוח הרצון שלנו וכוח המחשבה. אדם מאוזן הוא כזה המצליח לאזן בין שני הכוחות הללו הפועלים בו, וכך התפתחותו נעשית בצורה טבעית, תקינה ומאוזנת. הבעיות מתחילות כאשר האיזון המדובר מופר, ובמיוחד במקרים בהם כוח הרצון באדם גובר באופן משמעותי על כוח המחשבה. במקרים כאלה אנו עלולים להיחשף אף למצבים מסוכנים.

על טוב ורע

את ההבדל בין טוב לרע אנחנו לומדים כבר מגיל צעיר, באמצעות הסביבה החינוכית שעוטפת אותנו: הורים, אחים, סבים, סבתות, גננות, מורים, מדריכים, סיפורים, טלביזיה ועוד. למעשה, לימוד ההבדלים מאפשר לנו לפעול בצורה מושכלת כלפי הרצונות שלנו, ולהפעיל את המחשבה ככוח השומר על הרצון מפני פעולות שעלולות להזיק לו או לאחרים. כך אנו לומדים לברר את הרצון ולהפעיל כלפיו סוג של ביקורת עצמית, ומתוכה יתקבלו ההחלטות. כך אנו נבדלים בעצם מהחיות הנשלטות על ידי כוח הרצון והדחף הטבעי הפועל בהן, כשכל מה ששומר ומגן עליהן הוא האינסטינקט לבדו. בהיעדר אינסטינקט מפותח אצל בני האדם אנו נדרשים לכלי אחר, מפותח יותר, שיעזור לנו לרסן את רצונותינו במידת הצורך. כלי זה הוא כוח המחשבה.

בינה עליונה

אבל מה זה בעצם כוח המחשבה הזה ומאיפה הוא מגיע? הרב ד"ר מיכאל לייטמן, מייסד ארגון קבלה לעם, מסביר לנו כי מקור המחשבות הוא במחשבה עליונה ממרכז הבריאה. זו גם הסיבה שאנו מרגישים כי למחשבות יש "חיים משל עצמן", למעשה אין אנחנו אדוניה, אנו רק המארחים או המאחסנים שלה. צורת הגעתן של המחשבות אלינו מחייבת אותנו לשאול שאלות לגביהן, כמו מהיכן הן מגיעות? למה אני לא מצליח לשלוט בהן? מדוע הן מופיעות כך? ומה המטרה או התפקיד שלהן בחיי? במילים אחרות המחשבה מעוררת אותנו ובכך מקרבת אותנו לבורא ולתכלית הבריאה.

לצאת לחופשי

ככל שנעמיק בשאלות נוכל יותר ויותר להכיר את תכלית הבריאה ולהבין שהדרך לא להיות מנוהל על ידי המחשבות ולצאת לחופשי היא על ידי חיבור הלבבות שמשמעו חיבור הרצונות והמחשבות של כולנו. ברגע שנעשה זאת נוכל להשיג את אותה בינה עליונה שמכתיבה לנו את המחשבות.

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …