אז מה הייתי בגלגול הקודם?

אחת התופעות המרתקות ביותר את האדם היא תופעת גלגול הנשמות. המסתורין שאופף את חייה של הנשמה לאחר המוות הפיזי גורם לאנשים רבים ברחבי העולם לחקור את הנושא, להתעניין בו ואת חלקם אפילו לפחד ממנו. הדתות השונות הציעו הסברים שונים וגם דומים למעבר של מהות רוחנית כלשהי הקיימת בגוף הפיזי אל מסע חדש, ויש מי שהסתפק בתשובות שמציעות הדתות, יש את אלה המאמינים כי המוות הוא סופי ואין שום המשכיות אחריו, ויש גם קומץ אנשים שלא מוכן להסתפק בתשובות שמקבל, ומבין שיש משהו עמוק הרבה יותר מאחורי המושגים "גלגול נשמות" או "החיים אחרי המוות", מאשר ישויות אנרגטיות המסוגלות לעבור דרך קירות או להתלבש בגופים גשמיים. אילו תשובות מחפשים אותם אנשים?

הרב לייטמן מסביר כי באותם אנשים המבקשים לגלות את התשובה העמוקה והנסתרת ישנו דחף להבין את משמעותם של החיים בכלל. חוכמת הקבלה היא המקור היחידי שמציע הסבר מעמיק הקושר את גלגול הנשמות ומשמעותו למהות החיים ומטרתם. לא, בחקירת גלגולי הנשמות דרך חוכמת הקבלה לא תגלו שהייתם אסקימואי שחי באיגלו ולא, גם לא תגלו שהייתם דולפין, אבל כן תוכלו לגלות מהו גלגול נשמות ברוחניות, מה באמת קורה לנו כשהגוף הפיזי מפסיק לחיות, והיכן מסתיים מסען של אותן נשמות. נשמע מרתק? תמשיכו לקרוא.

השער לגלגולים

אחד המקורות החשובים שמספקים לנו מידע מעמיק על גלגול הנשמות הוא הספר "שער הגלגולים" שנכתב על ידי המקובל הנודע, האר"י הקדוש. הרב ד"ר מיכאל לייטמן מסביר לנו כי הספר מדבר על ההתקדמות הרוחנית של האדם ודרכו אל עבר גילוי מטרת הבריאה והבורא. אמנם משתמש האר"י במונחים גשמיים שהצליחו לבלבל לא מעט אנשים שקראו את הספר והפיצו פרשנות מוטעית לגביו. למשל – מזכיר האר"י גלגול של האדם בתוך חזיר. למעשה החזיר משמש כמעין משל למצבו של אדם החוזר אחורה כדי להינות מדברים אשר כבר הבין עליהם שהם בגדר פסולת, טומאה.

חוכמת הקבלה מכוונת אותנו לצעוד קדימה במעלה המצבים הרוחניים, מבלי להסתכל אל העבר, כשבכל פעם מתקנים עוד פיסה מהרצון לקבל. אדם המתגלגל בחזיר הוא אדם שחזר להינות מרצון לקבל שכבר עשה עליו עבודה רוחנית.

להתגלגל במדרגות רוחניות

גלגול נשמות לפי חוכמת הקבלה מתייחס למצבים הרוחניים העובר אדם במהלך התקדמותו הרוחנית, כלומר שבכל פעם שהאדם נכנס למצב רוחני חדש הוא למעשה התגלגל למצב חדש והתקרב יותר אל מטרת הבריאה. במכללת קבלה לעם ניתן ללמוד על המצבים הרוחניים של האדם וכיצד הוא מתגלגל בין מצב למצב.

ומה קורה לנשמה כשהגוף הפיזי מת? מסבירה לנו חוכמת הקבלה כי אם השיג האדם את כל המדרגות הרוחניות, הוא ימשיך להתקיים מעבר  לעולם הגשמי. ואילו אם לא הגיע אדם להשגה רוחנית יאלץ לחזור לגוף פיזי חדש, וימשיך להתגלגל עד אשר ישיג את מטרת הבריאה. הקבלה מדגישה לנו כי נשמת אדם לא יכולה להתגלגל בבעלי חיים, צומח או דומם, אלא רק בבני אדם. אז אולי הייתם אסקימואים בגלגול קודם, אבל בוודאי שלא הייתם דולפין. אבל האם זה באמת משנה?

Check Also

חכמת הקבלה והבחירה החופשית

אחת השאלות הגדולות שהאדם המאמין יכול לשאול את עצמו היא האם אני באמת משפיע על …